Ana SayfaOTOMOTİVABD'de Hidrojenli araç satışları düşüşte

ABD’de Hidrojenli araç satışları düşüşte

ABD’ de İlk çeyrekte hidrojenli araç satışları düştü elektrikli  araç satışları arttı.

Hydrogen Fuel Cell Partnership isimli Kaliforniya kökenli kuruluşun verilerine göre 2023 yılının ilk çeyreğindeki hidrojen ile çalışan araç satışı 2022 senesinin ilk çeyreğine kıyasla yüzde 30 düşüş yaşadı.

İlk çeyrek verilerine göre toplam 725 adet hidrojenli araç satıldı. Aynı dönemde ise 257 bin adet elektrikli araç satışı yapılmış. Bu da yüzde 63’lük bir artış demek.

İlk çeyrek rakamlarına rağmen, satış rakamları piyasaya tamamen olumsuz bakmayı gerektirmiyor. Bunun birinci nedeni, bu rakamların tek bir döneme ait olması ve kalıcı bir trendi göstermemesi. Bir çeyrek öncesine baktığımızda hidrojenli araç satış rakamı 720 adet. Bu da aslında bir düşüş yerine,  satış sayısının sabit kaldığı anlamına geliyor. Diğer neden ise, dünya elektrikli araçlarının ana kaynağı olan  lityum rezervlerinin,  bazı senaryolara göre 2100, bazılarına göre ise 2040 yılına kadar tükenecek olması. Lityum pil sorunu olduğu sürece hidrojen yakıt hücreli  araçlar her şeye rağmen  bir alternatif olarak sektörde gelecek vadediyor.

İlginizi çekebilir:  Mitsubishi'den dev hidrojen yatırımı
İLGİLİ HABERLER
- Advertisment -

POPÜLER HABERLER