Ana SayfaHİDROJENYEŞİL HİDROJENNamibya yeşil hidrojen üretecek

Namibya yeşil hidrojen üretecek

Güneybatı Afrika ülkesi Namibya yeşil hidrojen projesinin geliştirilmesi, uygulanması ve işletilmesine yönelik anlaşma imzalayacak.

Namibya, Hyphen Hydrogen Energy ile yeşil hidrojen anlaşması imzalayacak. 12 Milyar Dolar GSMH sı olan ülkede bu anlaşmanın maliyeti 10 milyar dolar. Projenin bölgesel ve küresel pazarlar için yılda 2 milyon ton yeşil amonyak üretmesi ve 2030’dan önce hazır olması bekleniyor.

Proje, 7GW yenilenebilir üretim kapasitesi ve 3GW elektrolizör kapasitesi ile yılda yaklaşık altı milyon ton karbondioksit (CO2) emisyonunun azaltılmasına yardımcı olabilir. Namibya’nın yıllık 2021 emisyonu 4 milyon ton.

Namibya, AB ve Küresel Ağ Geçidi Girişimi ile olan ortaklığı sayesinde, yeşil hidrojen endüstrisinin gelişimini finanse etmek ve projeye katılımını finanse etmek için Invest International ve Avrupa Yatırım Bankası’ndan 540 milyon avro fon sağladı

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, anlaşmayla ilgili; “Namibya, Afrika kıtasındaki ve hatta dünya çapındaki ana yenilenebilir enerji merkezlerinden biri olma potansiyeline sahip. Bugünkü anlaşma, ülkede yeşil hidrojen üretimi için önemli bir adımdır.” açıklamasını yaptı.

İlginizi çekebilir:  Yeşil Hidrojen üretiminde yeni yöntem : Arıtılmış atık su
İLGİLİ HABERLER
- Advertisment -

POPÜLER HABERLER