Ana SayfaOTOMOTİVHidrojenli kamyonda Toyota-VDL işbirliği

Hidrojenli kamyonda Toyota-VDL işbirliği

Toyota Motor ve Hollandalı VDL , Toyota’nın yakıt hücresi modüllerini VDL kamyonlarda kullanarak hidrojenli kamyon üretmek amacıyla anlaşma yaptı.

Toyota ve VDL ortaklığı, VDL’nin kamyonlarını hidrojenli yapacak. İki şirket, bu sayede karbonsuz ağır hizmet kamyonları piyasasında etkili olmak istiyor.

Toyota, 2040 yılına kadar karbon nötr stratejisine ulaşmayı hedefliyor ve lojistik rotalarını karbondan arındırmak için hidrojenli kamyonlarda önemli bir potansiyel görüyor.

Hidrojenli kamyonlar, dizel kadar hızlı şekilde yakıt ikmali yapabilir. Yakıt sistemlerinin dizelden daha düşük bir kütleye sahip olması da, daha fazla yük kapasitesi sağlıyor.

On-road ve arazi araçları için akülü elektrik ve hidrojen çözümleri alanında uzman olan VDL, bu yaza kadar ilk hidrojen kamyonunu üretmeyi planlıyor. Toyota’nın VDL  ile yürüttüğü yakıt hücreli kamyon projesi, birçok hidrojen projesinden sadece biri.

Toyota’nın hidrojen ekonomisine geçişi hızlandırmak amacıyla yürüttüğü diğer projeler arasında hafif ticari araçlar, otobüsler, trenler ve tekneler yer alıyor

İlginizi çekebilir:  Yeşil hidrojende “TOGG modeli”
İLGİLİ HABERLER
- Advertisment -

POPÜLER HABERLER